top of page

MENTORI U SUNCU

Trenutni mentori

gabi.jpg

Gabrijela Medunić-Orlić

izvršna direktorica

Gabrijela Medunić-Orlić, dipl. ing. kemije, univ. bacc znanosti i tehnologije okoliša, izvršna je direktorica Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce. Već je više od 15 godina uključena u razvoj i provedbu brojnih obrazovnih aktivnosti Sunca. Gospođa Medunić-Orlić angažirana je kao voditeljica Sunčevih dvaju međunarodnih projekata o društveno-korisnom učenju: Studenti uče građanstvo – društveno-korisno učenje za zaštitu prirode i okoliša (2016. – 2018.) i PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! (2018. – 2020.). Njezina vizija i aktivna uloga u razvoju projekata i aktivnosti u području obrazovanja o okolišu od 2014. godine rezultirale su uspješnim partnerstvom Sunca i brojnih fakulteta Sveučilišta u Splitu. Ova partnerstva na temi društveno-korisnog učenja pridonijela su modernizaciji i poboljšanju kvalitete učenja na Sveučilištu u Splitu.

margita.jpg

Margita Radman

voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje

Margita Radman, mag. biol. et oecol., trenutno je zaposlena kao voditeljica Odjela za edukaciju i informiranje u Suncu. Nakon završenog fakulteta, radila je kao pripravnica i muzejska odgajateljica s djecom i mladima u Prirodoslovnom muzeju u Splitu. Istovremeno je volontirala za Sunce, a 2012. zaposlena je u tadašnjem Međuodjelu edukacije i informiranja. U želji da unaprijedi svoje vještine i znanja, 2015. godine završila je program pedagoško-psihološko-didaktičko-metodološkog obrazovanja na Filozofskom fakultetu u Splitu, u sklopu Centra za istraživanje i razvoj cjeloživotnog obrazovanja. S programima društveno-korisnog učenja upoznala se 2013. godine radeći na projektu Sudjelujmo u održivom razvoju (2013. – 2015.). Radom na tom projektu, Sunce se prvi put susrelo s programima društveno-korisnog učenja. Od tada, u sklopu programa Sunca, sustavno radi na razvoju i provedbi programa za studente Sveučilišta u Splitu (projektima Društveno-korisno učenje i zaštita prirode i okoliša u Hrvatskoj - njemačko-hrvatski projekt za studente (2016. – 2018) i PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! (2018. – 2020.).

tea.jpg

Tea Kuzmičić Rosandić

voditeljica Odjela za zaštitu okoliša i održivi razvoj

Tea Kuzmičić Rosandić, mag. biol. et oecol., trenutno je zaposlena kao voditeljica Odjela za zaštitu okoliša i održivi razvoj u Udruzi za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce. Nakon diplomiranja, završila je program pedagoško-psihološko-didaktičko-metodološkog obrazovanja na Filozofskom fakultetu u Splitu, u sklopu Centra za istraživanje i razvoj cjeloživotnog obrazovanja. Radila je kao turistički vodič i suradnica na Odjelu za ekologiju, Podgora Čistoća, radeći s učenicima osnovne škole i vrtićkom djecom.  Istodobno je volontirala u aktivnostima Sunca, a 2015. godine zaposlena je u Odjelu za edukaciju i informiranje. Od 2015. godine uključena je u aktivnosti društveno-korisnog učenja kao studentski mentor na projektu Društveno-korisno učenje i zaštita prirode i okoliša u Hrvatskoj – njemačko-hrvatski projekt za studente (2016. – 2018.).

MajaJ.png

Maja Jurić

voditeljica Odjela za komunikacije i zagovaranje

Maja Jurić, dipl. novinarka, od 2010. radi na poslovima komunikacije, a u Suncu je zaposlena od 2021. Praksu je radila na Hrvatskoj radioteleviziji (HRT) u Zagrebu u odjelu Novi mediji (2008), a nakon završenog fakulteta kao novinar i urednik informativnih emisija na Televiziji Jadran u Splitu (2010. - 2016.). Odlaskom iz medija, 2016. otvara obrt za promidžbene usluge s naglaskom na digitalni marketing koji obuhvaća sve vrste aktivnosti potrebne za promociju usluge ili proizvoda, a uključuje i kreiranje sadržaja na društvenim mrežama. Kontinurano piše za različite lokalne i nacionalne portale. U Suncu je zaposlena od veljače 2021. te sustavno radi na razvoju i provedbi komunikacije projekata i Sunca. Sudjelovala je u izradi i implementaciji niza kampanja i zagovaranja Sunca. Posebno se ističe kampanja Zajedno bez plastike kojom se podizala svijest o važnosti provedbe prvog prioriteta u gospodarenju otpadom smanji stvaranje otpadam, te kampanja 100% naše more, plaže i obale! usmjerena na manjkavosti teksta Zakona o pomorskom dobru.

Ana.png

Ana Miletić

stručna suradnica u Odjelu za zaštitu prirode

Ana Miletić, mag. oecol., trenutno je u Suncu zaposlena kao stručna suradnica u Odjelu za zaštitu prirode. Tijekom studiranja na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, sudjelovala je u organizaciji edukativnih radionica za djecu i mlade te volontirala u raznim nevladinim organizacijama. Tako je 2015. godine kao volonterka Sunca sudjelovala u anketiranju posjetitelja Parka prirode Telašćica u svrhu poboljšanja upravljanja područjem. Krajem 2019. zapošljava se u Suncu. Njezina je uloga obrazovanje studenata u području zaštite prirode, očuvanja bioraznolikosti te utjecaja ljudskih aktivnosti na morske i obalne ekosustave. Od 2023. godine uključena je u aktivnosti društveno-korisnog učenja u ulozi studentskog mentora na projektu LIFE Artina, u sklopu kojega je obrađena tema utjecaja marikulture na morski okoliš s naglaskom na otpad iz mora i slučajni ulov ptica.

Miranda.png

Miranda Šimac

stručna suradnica u Odjelu za edukaciju i informiranje

Miranda Šimac, mag. biologije i zemljopisa, trenutno je zaposlena kao stručna suradnica u Odjelu za edukaciju i informiranje u Udruzi za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce. Za vrijeme studiranja, kao demonstrator provodila je laboratorijske vježbe sa studentima na kolegiju Alge i gljive. Nakon fakulteta okušala se u radu odgojno-obrazovnih institucija u kojima je odradila stručnu praksu te radila sa srednjoškolcima kao nastavnik biologije. Volontirala je i u ekološkoj udruzi Mala sirena. U Suncu se zaposlila 2017. godine i već se sljedeće godine uključila u aktivnosti društveno-korisnog učenja na projektu PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! (2018. – 2020.).

MajaG.png

Maja Golem

stručna suradnica u Odjelu za komunikacije i zagovaranje

Maja Golem, mag. educ. philol. croat i mag. paed., magistrirala je edukaciju hrvatskog jezika i književnosti te pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Splitu. Po završetku studija na Sveučilištu u Galwayu odrađuje stručnu praksu i sudjeluje u provedbi istraživanja poremećaja iz autističnog spektra i komunikacijskih deficita i intervencije. Po povratku u Split radio kao asistent u nastavi te kao edukacijski rehabilitator u Centru za autizam. Godine 2020. zaposlena je u Suncu kao stručna suradnica edukatorica i od samog početka uključena u rad sa studentima na programu društveno-korisnog učenja putem projekta  PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! (2018. – 2020.). Radom u Odjelu za edukaciju i informiranje sudjeluje u izradi i provedbi raznih edukacijskih aktivnosti za sve uzraste, edukacijskih projekata, organizaciji javnih događanja i slično. Od 2023. godine radi u Odjelu za komunikacije i zagovaranje u kojem nastavlja na radu u zagovaranju odgojno-obrazovnih tema te mentoriranju studenata u sklopu prakse društveno-korisnog učenja.

Marija.png

Marija Majić

stručna suradnica u Odjelu za edukaciju i informiranje

Marija Majić, mag. philol. russ. et paed., u Suncu je zaposlena od srpnja 2023. godine kao stručna suradnica u Odjelu za edukaciju i informiranje te koordinatorica volontera. Osim koordiniranja lokalnih volontera koji se uključuju kratkoročno ili dugoročno u aktivnosti Sunca, koordinira inozemne volontere koji su u Sunce došli putem programa Europskih snaga solidarnosti na jednu godinu. Već dugi niz godina izviđački je voditelj te u sklopu tog angažmana organizira razne radionice i jednodnevne ili višednevne aktivnosti za djecu i mlade. Ima važeću licencu za voditelja izviđačke sekcije, a položila je i tečaj za voditelja odreda. Od 2021. godine koordinira grupom mladih voditelja koji su u procesu naobrazbe. Pored toga, sudjelovala je na trodnevnoj edukaciji Menadžment volonterskih programa u organizaciji Udruge "MI" - Split (putem programa Regionalnog volonterskog centra Split), u domaćim i inozemnim ERASMUS+ treninzima srodne tematike, na treninzima nacionalne Agencije za mobilnosti i u projektima Europske unije.  Po struci je pedagoginja i ima iskustvo rada u osnovnoj i srednjoj školi kao pedagog te edukacijski rehabilitator, a volontirala je i u Dječjem domu Maestral te u dječjoj bolnici u sklopu projekta Teta pričalica. U Suncu mentorira studente na stručnoj praksi i DKU u području edukativnih aktivnosti.  

MateaT.png

Matea Taraš

pripravnica u Odjelu za zaštitu okoliša i održivi razvoj

Matea Taraš mag. ing. ekologije i zaštite mora, trenutno je zaposlena kao suradnica na projektima u Odjelu za zaštitu okoliša i održivog razvoja u Suncu. Tijekom zadnje godine studiranja na Sveučilišnom odjelu za studije mora, i sama je sudjelovala u programu društveno-korisnog učenja unutar kojeg je djelovala kao volonterka i sa skupinom istomišljenika osmislila i provela program AKVAKULTURNI bonton. Osim volontiranja u Suncu, kao suradnik na projektu, sudjelovala je u SMILO programu održivog otoka – Pakleni otoci koji su joj unaprijedili znanja i vještine o održivosti. Nakon diplomiranja zaposlila se u Suncu. Od 2024. godine uključena je u aktivnosti društveno-korisnog učenja u ulozi studentskog mentora na projektu Marine Litter Free Dalmatian Island projektu, u sklopu kojega je radila na problematici otpada iz mora, sveprisutnoj plastici u moru i na obali te zalaganju za okolišno-odgovorno ponašanje lokalne zajednice na jednom od dalmatinskih otoka. Studenti, u sklopu njezinog mentoriranja, sudjeluju u mnogobrojnim zajedničkim aktivnostima kojima je cilj sprječavanje ili smanjenje onečišćenja morskog i obalnog ekosustava.

martina1.jpg

Martina Talajić

asistentica u Odjelu za edukaciju i informiranje

Martina Talajić mag. oecol. et prot. nat. trenutno je zaposlena kao asistentica u Odjelu za edukaciju i informiranje u Suncu. Volonterskim radom tijekom studiranja sudjelovala je na raznim akcijama čišćenja plaža i podmorja, kao i na humanitarnim akcijama. S programom društveno-korisnog učenja upoznala se još tijekom studiranja, upisujući na zadnjoj godini DKU kao izborni predmet. Po završetku studija, 2023. godine zapošljava se u Suncu kao pripravnica u Odjelu za edukaciju i informiranje, gdje stječe iskustvo za mentorstvo provedbom edukativnih radionica s djecom i mladima, s naglaskom na zaštitu prirode i okoliša. Od toga se posebno ističe rad na projektu Aktivni mladi za zaštitu okoliša i održivi razvoj zajednice s fokusom na provedbu Seminara za mlade.

Prijašnji mentori


 

Fedra Dokoza mag. ing. agr., svojim volonterskim radom i radom na projektima tijekom studiranja, provodila je različite edukacije za učenike razredne i predmetne nastave osnovne škole. Nakon diplomiranja, završila je stručno osposobljavanje za zvanje kustosa u Prirodoslovnom muzeju i zoološkom vrtu u Splitu, gdje je, među ostalim poslovima, provodila i kreirala edukativne radionice za djecu i mlade svih uzrasta. U Suncu se zaposlila 2020. godine, prvo u Odjelu za edukaciju i informiranje nakon čega se prebacuje u Odjela za zaštitu prirode. U sklopu studentske prakse, pod njezinim mentorstvom, studenti su sudjelovali u analizi podataka i pronalaženju novih zanimljivih informacija usko povezanih sa zaštitom prirode, posebno podmorja. Također, sudjelovali su u kreiranju edukativnih programa te izradi prezentacije na temu provođenja praćenja stanja livada morske cvjetnice P. oceanice u zaštićenim područjima na hrvatskom i engleskom jeziku, namijenjene roniocima i projektnim partnerima.

 

Lina Vuletić, mag. biol. et oecol. mar., kao magistrica biologije i ekologije more, oduvijek je zainteresirana za zaštitu okoliša i ekologiju. Njezin angažman u Suncu započeo je ulogom volontera-edukatora za studente uključene u program društveno-korisnog učenja u okviru projekta PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno!. To je bio njezin prvi kontakt s radom nevladine organizacije te s konceptom društveno-korisnog učenja kao obrazovnog pristupa. Nakon dvomjesečnog volontiranja na PAZI! projektu, započela je svoj rad u Suncu istim nizom aktivnosti, usputno radeći i na ostalim projektima. Od 2018. mentorica je dvije grupe studenata. Obje su grupe radile na miniprojektima koji su bili izvrsno medijski popraćeni na gradskoj razini i jako popularni među splitskim studentima i fakultetima.

Andrea Tvrdić, dipl. iur., radila je kao mentor novim naraštajima studenata prava i podizala njihovu svijest o potrebi ovog posebnog pravnog područja: prava okoliša. Od početka projekta PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! (2018. – 2020.), Andrea Tvrdić uključena je u aktivnosti društveno-korisnog učenja. Njezina je uloga obrazovanje u području prava okoliša i promicanje društveno-korisnog učenja među profesorima i studentima, posebno na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu (jedan od vodećih partnera na ovom projektu). Kao voditeljica studentskih grupa razvijala je vlastite projekte i koordinirala njihov rad. Također je bila uključena u obrazovanje studenata o održivom gospodarenju otpadom i osnovnim pravnim alatima potrebnim za provedbu projekta.

 

Marin Spetič, mag. soc., osim u području istraživačke sociologije, više od pet godina djeluje u području ekološkog obrazovanja, neformalnog obrazovanja i vrednovanja programa. Sudjelovao je, kako u podučavanju i osposobljavanju, tako i u osiguravanju kvalitete obrazovnog procesa, posebno u pogledu vrednovanja učinka neformalnih obrazovnih programa s mladima. Marin Spetič također je jedan od autora Programa mladih 2017. – 2020. za grad Split, Hrvatska. U svom stručnom i znanstvenom radu promovirao je neformalno obrazovanje i priznavanje kompetencija. Autor je niza evaluacijskih istraživačkih projekata u okviru Erasmus Plus programa, četiri znanstvena rada u području vrednovanja neformalnog obrazovanja, sociologije okoliša, društvenih vrijednosti i religije. Marin Spetič radio je u civilnom sektoru kao omladinski radnik, voditelj projekata, društveni istraživač, evaluator i komunikator za brojne programe neformalnog obrazovanja i druge. Sudjelovao je u projektu učenja o okolišu PAZI! - Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno! u  Suncu. Njegova glavna uloga u projektima društveno-korisnog učenja bila je promocija, nadzor i procjena učinka. Također je sudjelovao u organizaciji prve konferencije o društveno-korisnom učenju na Sveučilištu u Splitu Obrazovanje za okoliš i održivi razvoj u Hrvatskoj kao organizator događanja i član Organizacijskog odbora.


 

Marija Nazlić magistrica je iz područja biologije i kemije. Radila je kao suradnica edukatorica u Suncu od 2012. do 2017. Trenutno radi kao asistentica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu te je studentica doktorskog studija botanike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radeći kao suradnica edukatorica u Suncu, bila je angažirana na provođenju radionica sa studentima iz područja zaštite okoliša (radila je sa studentima Kemijsko-tehnološkog fakulteta, Ekonomskog i Filozofskog fakulteta). Sudjelovala je u radionicama o društveno-korisnom učenju i vodila studentske aktivnosti na projektu društveno-korisnog učenja Društveno-korisno učenje i zaštita prirode i okoliša u Hrvatskoj - njemačko-hrvatski projekt za studente (2016. – 2018.).

bottom of page